Počinje šestonedeljni božićni post. Mnogi se pitaju – koliko je posna hrana zdrava. Evo šta kažu lekari.
Post podrazumeva uzdržavanje od mrsne hrane, ali i od zlih misli i dela. Obroci su tokom posta uglavnom zasnovani na žitaricama, jelima od ribe, povrću i voću. Nutricionisti kažu da ovakva hrana povoljno utiče na naše zdravlje. Takođe, tokom posta, telo troši rezerve hrane kako bi dobilo potrebnu energiju, pa se na taj način eliminišu i toksini iz organizma.
Ciljevi posta su čišćenje tela, jačanje volje, proslavljanje Boga i poštovanje njegovih svetitelja. Post se zasniva na primeru Isusa Hrista, koji je 40 dana pre nego što se suočio sa Satanom, postio na hlebu i vodi.
Oni kažu da posna hrana ubrzava metabolizam, povoljno utiče na srce i krvne sudove, pomaže u borbi protiv alergija i migrena, čak i PMS tegoba. Riba, jedna od namirnica koja se najčešće jede tokom posta, smanjuje nivo lošeg holesterola u krvi.
Ipak, lekari kažu da prilikom posta treba biti oprezan. S obzirom na to da u tom periodu unosimo namirnice sa manje proteina i masti, koje su potrebne organizmu za svakodnevne napore, važno je da jedemo redovno i raznovrsnu hranu, ali i da unosimo dovoljno vode, kako bismo sprečili eventualnu glavobolju.
Kako se pravilno posti
Ulje i vino su tokom božićnog posta dozvoljeni svim danima, osim sredom i petkom, kada bi trebalo jesti hranu spremljenu na vodi. Takođe, riba i vino se mogu konzumirati svake subote i nedelje, kao i na praznike, čak iako padnu u sredu ili petak.
Poslednja sedmica pred Božić podrazumeva stroži post, pa tada ne bi trebalo jesti ribu i hranu spremljenu na ulju, već samo povrće skuvano u vodi.