Hayeva dijeta

Pri kreiranju ove dijete, dr. Hay se vodio načelom pravilnog kombinovanja hrane što za njega predstavlja ključ prevencije bolesti srca i krvnih žila.

Sama dijeta temelji se na verovanju da se nebi smele kombinovati zajedno namirnice koje daju lužnatu reakciju i namirnice koje daju kiselu reakciju.

Inicijalno je to bio model prehrane, a kasnije je preuzet kao metoda za mršavljenje. Dr. Hay je razvrstao namirnice u nekoliko skupina – lužnate namirnice, kisele i neutralne, a pri njihovu kombiniranju trebamo biti oprezni.

Kako je ranije navedeno, namirnice koje daju lužnatu reakciju i namirnice koje daju kiselu reakciju ne bi se smele konzumirati zajedno.

Takvom kombinacijom namirnica pospešuje se proces probave i sprečavaju negativne posledice koje bi pojedine kombinacije namirnica imale na probavne enzime, iz razloga što bi došlo do neželjene promene ph vrednosti u probavnom sustavu.

Skupina A sadrži  namirnice bogate proteinima koje su uglavnom životinjskog porekla.

Tu spadaju sve vrste mesa, peradi, riba i morskih plodova, sireva, jaja, mleka i mlečnih proizvoda (kiselo mleko, jogurt, kefir te soja i proizvodi od soje bogati proteinima, ali biljnog porekla).

Skupinu B sačinjavaju većina povrća, semenke poput sezamovih, bundevinih i suncokretovih, orašasti plodovi poput oraha, lešnika i badema te maslinovo ulje.

U C skupini nalaze se namirnice bogate ugljenohidratima, koje se odnose na žitarice poput ječma, raži, riže, zobi. prosa i kukuruza, mahunarke poput leće, slanutka, graha i boba te šećer. Ova skupina sadrži i sve prerađevine od žitarica, brašna, testenina, testa za pizzu, krekera, keksa i slastica.

Proteine i ugljenohidrate nemojte kombinirati zajedno

Kako bi smernice dijete bile jednostavnije i lakše za pratiti, dr. Hay je podelio namirnice u skupine s tm da se one iz skupina A nikada ne bi smjele kombinirati s namirnicama iz C skupine.

Preporuča koheziju namirnica iz A i B skupine te onih iz B i C skupine.  Dakle, namirnice iz B skupine dobro idu sa svima i s njihovim kombiniranjem nema straha.

Skupina B sadrži prvenstveno povrće koje bi bilo dobro jesti uz svako glavno jelo. Iako se često na našem tanjuru, kao prilog – npr. ribi – može naći krompir, on se zapravo ne bi smio unositi u toj kombinaciji. Pravi prilog za ribu bilo bi povrće, npr. blitva.

Dr. Hay preporuča da nikada ne uzimate zajedno namirnice bogate ugljenohidratima i one bogate proteinima, već da se na primer za ručak uzima namirnica iz skupine C (bogata ugljikohidratima) i namirnica iz skupine B (povrće), a za večeru istog dana unosi se namirnica iz skupine A (bogata proteinima) i namirnica is skupine B (povrće).

Dobar sklad proteina i povrća predstavljaju puretina i salata, riba i blitva, nemasna govedina i pirjano povrće, a sklad kombinacija namirnica bogatih ugljikohidratima i povrća su riža i đuveč, krumpir i blitva, bezmesno varivo od kelja i  kruh. Mnoštvo je takvih ukusnih i hranjivih kombinacija.

Već smo dovoljno spomenuli koliko je bitno pravilno kombinirati hranu, međutim osim toga od izuzetne važnosti je i unos kvalitetnijih namirnica – integralnih žitarica, raznog voća i povrća, orašastih plodova i sjemenki bogatih nezasićenim masnim kiselinama.

Vodite računa da od mesa konzumirate samo nemasno meso i perad kako biste smanjili visok unos zasićenih masnoća. Voće u principu jedite odvojeno, kao zaseban obrok, a odlično je započeti dan s nekom svežom voćkom te tako od jutra nagraditi organizam brojnim vitaminima.

Primer jelovnika

Doručak: jabuka, kriška hleba s namazom od celera

Ručak: piletina na naglo i pečeno povrće (mrkva, tikvice, patlidžan, luk)

Večera: kuvani krumpir  i kelj začinjeno s maslinovim uljem i češnjakom

Iznimno je važno smanjiti i dnevni unos kalorija jer, ukoliko želite smršaviti, a ne samo promeniti prehrambene navike, neće biti željenih rezultata ukoliko i energetski unos nije smanjen.

Dijeta dr. Haya zagovara promenu prehrambenih navika i unos kvalitetnih namirnica, kao i njihovu pravilnu kombinaciju. Važne namirnice predstavljaju različito povrće i integralne žitarice, te se savetuje unos povrća uz gotovo svaki veći obrok, što je u skladu sa preporukama svih vodećih svetskih nutricionista.

Prehrana temeljena na ovoj dijeti je bogata prehrambenim vlaknima koja pozitivno deluju na proces probave i smanjenje povišenih masnoća u krvi. Ukoliko dijetu provodite ispravno možete bitno pridoneti prevenciji pojave bolesti srca i krvnih žila te nastanku dijabetesa.