Susam sprečava zgrušavanje krvi, leči hemoroide, migrenu i opekotine, snižava nivo lošeg holesterola i olakšava pražnjenje creva. Semenke susama jedan su od najkorišćenijih dodataka ishrani, a ulje dobijeno iz njih veoma je kvalitetnu, pa se često koristi kao zamena za maslinovo ulje.
Ovu biljku odlikuju brojna lekovita svojstva. Semenke sadrže oko 50-60 odsto ulja, oligoelemente bakar i kalcijum, u manjim dozama mangan, gvožđe, vitamine E i B1, kao i biljne smole i gorke materije koje daju prepoznatljivu aromu ovom začinu.
Susam sadrži i dve posebne vrste biljnih vlakana – sesamin i sesamolin, koje dokazano snižavaju nivo holesterola u krvi. Susam je veoma bogat fitosterolima – supstancama koje su sličnog hemijskog sastava kao holesterol – što ovu biljku čini idealnom za njegovo suzbijanje.
Poznato je antikoagulativno svojstvo ovih blagotvornih semenki jer doprinose sprečavanju zgrušavanja krvi, što je posebno značajno za prevenciju pojave krvnog ugruška – tromba. Osobe u rizičnoj grupi, kojima preti stvaranje tromba, trebalo bi da koriste susamovo ulje u svakodnevnoj ishrani.
Ulje od semenki susama pokazuje i izuzetna laksativna svojstva, pa se upotrebljava u slučaju dugotrajnog zatvora i neredovne stolice, za elimininaciju crevnih parazita i “čišćenje” creva. Ovo ulje koristi se i za lečenje hemoroida (praćenih krvarenjem i bolovima) kao i za saniranje povreda i promena na koži kao što su bradavice, čirevi, bubuljice i opekotine.
Preparati od susama veoma efikasno deluju na bolesti respiratornih organa poput bronhitisa, astme, upale pluća i hroničnog kašlja. U slučaju jakih migrena i upornih glavobolja sa vrtoglavicom, preporučuje se držanje toplih obloga od susamovog ulja.
Susam ima reputaciju snažnog afrodizijaka. U državama u kojima se gaji, na bazi ovog začina pripremaju se napici za potenciju.
Za negu kose, sprečavanje peruti i opadanja vlasi upotrebljava se infuzija od susamovih semenki kojom se ispira kosa posle pranja, a u ovu svrhu koriste se i listovi i koren ove biljke.
- Protiv migrene
Dve kašike ulja susama pomešati sa 10 kapi etarskog ulja od bora i eukaliptusa. Zagrejati i dobro promešati da se sastojci rastvore. Ovim uljem natopiti krpu i priviti na glavu. Mirovati 30 minuta.
- Protiv zatvora
Pomešati kašičicu semenki od bundeva samlevenih u prah i 3 kašičice mlakog susamovog ulja. Mešati dok se sastojci ne sjedine. Konzumirati odmah na prazan stomak, maksimalno 2 puta dnevno, jer preparat ima veoma snažan laksativni efekat.
- Jačanje potencije
Pomešati seme susama i maka u istim količinama, dodati manju količinu semena koprive, luka i šargarepe, i kašiku šećera. Sastojke samleti u prah i promešati. Rastvoriti kašičicu smese u čaši vina i polako piti.
- Za krvne sudove
Istucati kašičicu susamovog semena i preliti ga čašom crnog vina. Ostaviti da odstoji preko noći i ujutro procediti kroz gazu. Piti u toku celog dana, u manjim gutljajima.
- Protiv hemoroida
Samleti kašiku susamovog semena, dodati 2 kašike vode, mešati dok ne nastane pasta. Dodati kašičicu putera i dobro umutiti. Namazati na parče tosta i pojesti. Pomaže u lečenju hemoroida.
- Opekotine
Skuvati 2 kašike susamovog semena u čaši vode, ostaviti da ključa nekoliko minuta, procediti. Kada se ohladi, namočiti vatu i prelaziti preko upalnih promena i opekotina na koži više puta dnevno.
- Respiratorne infekcije i kašalj
Čašom proključale vode preliti kašičicu susamovog semena. Ostaviti da ključa 2 minuta. U čaj dodati kašičicu lanenog semena, pola kašičice soli i kašiku meda, dobro promešati sastojke, poklopiti. Kada se ohladi, procediti, popiti nekoliko gutljaja pre spavanja. Efikasno u slučaju bolesti respiratornih organa i hroničnog kašlja.