Domaća apoteka: Top 10 lekova iz vaše kuhinje

Svi se sećamo kako su nam mame i bake narodnim lekovima snižavale temperaturu i ublažavale stomačne tegobe. Blagodeti “domaće apoteke” zaista su velike i zato nemojte odmah da trčite u apoteku, već prvo zavirite u kuhinju i, ako zdravstveni problem nije ozbiljan, dajte šansu prirodnim lekovima koji nemaju nikakva neželjena dejstva.

So

Protiv atletskog stopala. Gljivična infekcija stopala koja se javlja između prstiju i izaziva nesnosan svrab, vrlo efikasno se leči jednostavnim slanim rastvorom koji smanjuje znojenje i omekšava kožu. Potopiti noge u tečnost napravljenu od dve kašičice soli i pola litra vode, a nakon 10 minuta noge obrisati peškirom.

Protiv upale grla. Slani rastvor je vrlo koristan i u slučaju bolnog i upaljenog grla, a pravi se od tri kašičice soli i 3 dl vode. Ispirati grlo što češće tokom dana.

Za otpušavanje nosa. Iako danas postoji niz preparata sa morskom solju, koji se mogu nabaviti u apoteci, nema razloga da preparat ne napravite sami: pola kašičice morske soli razmutiti u čaši vode i ušmrkivati tečnost više puta dnevno.

Kim

Protiv nadimanja i gasova. Eterično ulje kima podstiče funkcije želuca i žuči, deluje umirujuće na creva, ublažava grčeve i pomaže izbacivanje gasova. Najbolje je pojesti desetak semenki kima ili napraviti čaj: kašičicu zdrobljenih semenki preliti šoljom ključale vode i ostaviti da odstoji pet minuta. Blagi čaj od kima daje se čak i bebama koje imaju problem sa grčevima.

Za bolju laktaciju. Čaj od kima mogu da koriste i dojilje koje imaju malo mleka, jer ovaj napitak stimuliše laktaciju.

Mleko

Protiv nesanice i anksioznosti. Naši preci govorili su da se najlepše spava kada se pred odlazak u krevet popije šolja mleka. Naučno je dokazano da ovaj domaći lek pomaže u borbi protiv anksioznosti, razdražljivosti, napetosti, nesanice i drugih problema koje izaziva svakodnevni stres. Mleko deluje blagotvorno na mnoge moždane funkcije, a biće još efikasnije ako se zasladi kašičicom meda.

Protiv kašlja. Kombinovanjem mleka i nekih namirnica dobija se lek protiv kašlja koji je efikasniji od bilo kakvog medicinskog preparata. Popularni šerbet pravi se od uprženog šećera i mleka, a tu su i mešavine mleka i žalfije, mleka i crnog luka – izaberite ono što vam najviše prija.

Med

Za jačanje imuniteta. Zahvaljujući bogatom vitaminsko-mineralnom sastavu, med spada u jedno od najboljih sredstava za jačanje imuniteta. Ovaj pčelinji proizvod ima antibakterijsko, antivirusno i antifungicidno dejstvo, i može da se koristi u slučaju svih infekcija izazvanih bakterijama, virusima i gljivicama.

Protiv mitesera. Crne tačkice na licu nastale usled začepljenja lojnih žlezda deluju neestetski i povećavaju rizik od upale i stvaranja akni. Postoji vrlo jednostavan i efektan lek protiv ovog problema: zagrejati u šerpici med do temperature tela, naneti ga na problematična mesta i nakon 10 do 15 minuta isprati. Tretman ponavljati više puta nedeljno.

Dezinfikovanje posekotina. Nanesite med na posekotinu i ostavite da deluje pola sata, a zatim isperite. Med dezinfikuje ranu i ubrzava njeno zarastanje.

Krompir

Protiv glavobolje. Dokazano je da ovo povrće otklanja glavobolju ako se iseče na kolutove i priveže na čelo i slepoočnice.

Protiv paradontopatije. Krompir jesti neoljušten jer se u njegovoj ljusci krije prirodni fluor koji štiti zube od karijesa i paradontopatije.

Protiv viška želudačne kiseline. Izdubiti veći krompir, sipati u otvor med, ostaviti da odstoji 12 sati i pre jutarnjeg obroka popiti nakupljeni sok. Terapiju sprovoditi tri nedelje.

Protiv hemoroida. Izrendati krompir i preliti ga maslinovim uljem. Prstohvat smese obmotati gazom, prisloniti na anus i ostaviti da deluje preko noći.

Biber

Zaceljivanje rana. Glavni sastojak crnog bibera – piperin ima antibakterijska svojstva i ubrzava formiranje kraste. Ako pospete malo bibera na ranu ili posekotinu, zaustavićete krvarenje i pospešiti zarastanje.

Protiv gojaznosti. Crni biber ubrzava metabolizam, a samim tim pomažu u regulaciji telesne težine.

Protiv prehlade i kašlja. Kada se doda kuvanom vinu, crni biber suzbija prehladu, a u kombinaciji sa medom odličan je lek protiv kašlja.

Banana

Protiv hemoroida. Unutrašnji deo kore banane ublažava hemoroide, a nučnici kažu da je za to zaslužan šećer iz tog voća.

Protiv grčeva u nogama. Ovaj problem povezuje se sa manjkom elektrolita kalijuma. Banane su odličan izvor ovog minerala, pa će konzumiranje ovog voća smanjiti učestalost grčeva.

Maslinovo ulje

Lečenje opstipacije. Kašičicu hladnoceđenog maslinovog ulja pomešanu sa nekoliko kapi limunovog soka uzimati svako jutro na prazan stomak. Možete kašičicu umočiti u vruć čaj, a zatim sipati maslinovo ulje, preliti ga sa malo čaja i popiti ujutru pre doručka.

Protiv opadanja kose. U 1 dl vrućeg maslinovog ulja sipati po kašičicu meda i cimeta, dobro izmešati i ostaviti da se prohladi. Smesu utrljati u kosu, ostaviti da deluje 15 minuta (može i duže), pa dobro isprati. Ako se redovno primenjuje ovaj tretman, kosa će postati primetno jača i zdravija.

Protiv ekcema. Maslinovo ulje bogato je antioksidansima koji ublažavaju upale povezane sa pojavom ekcema. Zato je preporučljivo da se ove promene na koži redovno mažu hladnoceđenim uljem od maslina. Da bi rezultati bili još bolji, obmotajte zahvaćeno područje plastičnom folijom i ostavite da stoji preko noći.

Limun

Uklanjanje ožiljaka od akni. Sokom od limuna namazati ožiljak i ostaviti da deluje dvadesetak minuta. Tretman ponavljati svakodnevno.

Za izbeljivanje zuba. Jednostavan način da izbelite zube za bar dve nijanse, jeste da ih trljate unutrašnjom stranom kore limuna na koju ste stavili malo soli.

Za alkalizaciju organizma. Iako vrlo kiseo, limun spada u jednu od najbaznijih namirnica i odlično je sredstvo za borbu protiv kiselosti organizma, koja je odgovorna za nastanak mnogih bolesti.